ویزای کار ترکیه، هر آنچه در رابطه با اقامت کاری این کشور باید بدانید!

ویزای کار ترکیه

در مطالب پیشین در رابطه با مهاجرت به کشور ترکیه صحبت کردیم. برای این کار راه‌های متفاوتی مثل تحقیل، سرمایه گذاری، کار، ازدواج و… وجود دارد. در میان این راه‌ها اقامت کاری از رایج‌ترین‌ها است و جزئبات مخصوص به خودش را دارد. اغلب کسانی که در کشور به دنبال کار می‌گردند کشور ترکیه را یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین گزینه‌های خود در نظر می‌گیرند، چراکه به عنوان یک کشور همسایه شرایط کاری مناسبی را پیش روی افراد قرار می‌دهد. کشور ترکیه به عنوان پلی بین اروپا و آسیا می‌تواند دروازه‌ای برای کسب و کار افرادی که از ایران به آن مهاجرت می‌کنند باز نماید. علاوه بر این شباهت نسبی فرهنگی مشور ترکیه با ایران نیز می‌تواند خیلی از افراد را برای این تصمیم مصمم‌تر نماید. به همین منظور در این مطلب قصد داریم اخذ ویزای کار ترکیه، را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.پس با ما همراه باشید.

ویزای کار ترکیه

کار در کشور ترکیه

کشور ترکیه امروزه جزء ۲۰ کشور اقتصاد بزرگ جهان است و رشد اقتصادی آن در چند دهه اخیر نیز شهره تمام دنیاست. به همین دلیل هم اگر تصمیم دارید برای دریافت شغل و اخذ ویزای کار ترکیه به این کشور سفر کنید باید بگوییم که راه درستی را انتخاب کرده اید. با اطمینان از دریافت شغل مناسب خود و رعایت مراحل قانونی برای دریافت اقامت از طریق کار می‌توانید برای دریافت تابعیت و شهروندی نیز اقدام نمایید.
گردشگری بالا در کشور ترکیه به دنبال خود افزایش فرصت‌های شغلی را ایجاد کرده است، تا جایی که شاید بتوان گفت که جذب نیروی کاری در این کشور حتی از انگلستان، کانادا و فرانسه هم بیشتر است.

ویزای کار ترکیه

روش های اخذ اقامت کاری ترکیه

برای دریافت کار در کشور ترکیه دو راه اصلی وجود دارد:
اقدام از طریق کارفرما: این کارفرما باید شما را در وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه تایید نماید.
اقدام مستقیم از طریق سفارت: این کار چیزی در حدود ۳۰ روز زمان خواهد برد.
ناگفته نماند که بر اساس قوانین حاکم بر کشور ترکیه در صورت اقدام برای کار در این کشور شما باید با کارفرمایی مشخص ارتباط گرفته و برای حرفه‌ای خاص و در مکانی معین شروع به کار کنید. در نهایت با گذشت یک سال از این جریان در صورت توافق دو طرف، این شرایط تا سه سال دیگر نیز می‌تواند تمدید شود. یادتان باشد که هر فردی برای تمدید اجازه کار در کشور ترکیه باید حداقل ۱۵ روز از قبل از به پایان رسیدن مجوز خود اقدام کند.

ویزای کار ترکیه

شرایط کلی کار در کشور ترکیه

مردم ترکیه نسبت به بسیاری از مردم اروپا زمان بیشتری را صرف کار می‌کنند. این یعنی چیزی حدود ۴۵ ساعت در هفته مشغول به کار هستند. ساعت‌های کاری از روز‌های دوشنبه تا جمعه از ساعت هشت و نیم صبح تا پنج بعد از ظهر ادامه می‌یابد.
به طور کلی تنوع شغلی در کشور ترکیه بالاست و برای اتباع خارجی نیز کار‌هایی در نظر گرفته می‌شود. شغل‌های پاره وقت یا نیمه وقت نیز برای دانشجویان قابل یافتن هستند.
به طور کلی و عمومی می‌توان گفت که حقوق کارگر ساده در سه ماه اول از هزار لیر شروع می‌شود. استادکار، حقوقی با پایه ۱۵۰۰ لیر به بالا خواهد داشت و اضافه کاری نیز برای او حساب خواهد شد.

ویزای کار ترکیه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار ترکیه

• اعتبار گذرنامه بالا یک سال باید باشد.
• درخواست وقت از سایت  www.visa.gov.tv و پرینت فرم درخواست ویزا
• یک قطعه عکس زمینه سفید ۵*۶
• اصل قرارداد امضا شده از طرف شرکت و کارفرما
• نمونه امضای کارفرما (امضای قید شده در قرار داد)
• کپی روزنامه رسمی و برگه فعالیت شرکت
• نامه خطاب به سفادت از طرف وکیل یا مشاور مالی شرکت در جهت معرفی کارمند و در خواست شماره مرجع ( Reference) برای آدرس ایمیل اعلام شده از طرف شرکت، شرکت در نامه یاد شده می بایست متعهد گردد که تا ۷۲ ساعت بعد از ارسال شماره مرجع، به صورت آنلاین از طریق سایت وزارت کار اقدام به درخواست ویزای کار نماید.
• عدم سو پیشینه به همراه ترجمه رسمی آن به زبان ترکی که دارای مهر تایید از وزارت امور خارجه می باشد همراه با کپی از آن پس از تایید.

ویزای کار ترکیه

چگونگی درخواست ویزای کار ترکیه

همانطور که گفته شد جدا از اینکه برای اخذ ویزای کار ترکیه، درخواست خود را از داخل و یا خارج از کشور ترکیه ارائه کرده اید باید یک قرارداد و یا پیشنهاد کاری هم در خود این کشور داشته باشید. برای این کار بعد از تایید مدارک شما و البته کارفرمایتان این مدارک را به اداره MLSS می‌فرستند تا بررسی شود که این دوره هم چیزی حدود ۹۰ روز زمان خواهد برد.
پس از تایید درخواست شما باید به صورت حضوری به کشور ترکیه بروید و ویزای کار و البته اجازه دریافت گذرنامه خود را مهر و تایید نمایید. در نهایت نیز برای اجازه اقامت در عرض ۳۰ روز بعد از ورودتان به کشور ترکیه، درخواستتان تسلیم خواهد شد.

ویزای کار ترکیه

اجازه کار مستقل در کشور ترکیه

اگر در کشور ترکیه به صورت قانونی ۵ سال بدون وقفه کار کرده باشید می‌توانید اجازه کار مستقل خود را دریافت نمایید. برای این درخواست باید از طریق وزارت کار و امور اجتماعی در آنکارا مورد پیگیری قرار بگیرد. در نهایت نیز باید مدارک و اسناد را به وزارت کار و امور اجتماعی آنکارا تسلیم و ارائه نمایید.
برای اینکه بتوانید به عنوان یک کارفرما شرکت مستقل خود را ثبت نمایید باید این را بدانید که بعد از پایان دوره کارت اجازه کار، اسناد و مدارک شما در وزارت کا کشور ترکیه مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ بنابراین با شرکت خود را دائما فعال نگه دارید. علاوه بر این سود شرکت در سال اول و دوم الویت زیادی ندارد با این حال در سال‌های سوم و چهارم و پنجم به آن اهمیت زیادی داده خواهد شد. در کنار این موضوع برای دریافت و تمدید اجازه کار در کشور ترکیه باید بیمه ۵ شهروند ترک را بپزیرید.

ویزای توریستی ترکیه

در کنار این‌ها به خاطر داشته باشید که با مدارک ثبت شرکت خود در کشور ترکیه می‌توانید برای دریافت اقامت یک ساله خود اقدام نمایید که در مطلب ویزای توریستی ترکیه به طور کامل شما را با فرآیند اخذ آن آشنا کرده ایم. بعد از دریافت اجازه کار در کشور ترکیه مدت زمان کارت شما به عنوان اقامت ترکیه تان نیز به حساب می‌آید. این یعنی اگر اجازه کار ۳ ساله در کشور ترکیه را دریافت کرده اید دیگر لازم نبست که برای دریافت اقامت ترکیه اقدام نمایید و این مدت زمان برای اقامت شما نیز محسوب خواهد شد.
در نهایت نیز باید حواستان را جمع کنید که قبل از ارسال مدارک برای اجازه کار بلند مدت، پاسپورتتان مدت زمان کافی داشته باشد. اجازه کار جداکثر تا ۶ ماه قبل از به تمام رسیدن پاسپورت شما ارائه خواهد شد. این یعنی اگر درخواست اجازه کار شما در کشور ترکیه ۲ ساله است باید پاسپورتتان حداقل ۲ سال و ۶ ماه زمان داشته باشد.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی دریافت ویزا‌های مختلف برای کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را از دست ندهید.