اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه، برای موفقیت قدم قدم پیش بروید!

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

یکی از مسائلی که امروزه نه تنها در بین ایرانیان بلکه در میان ملل مختلفی که در فکر مهاجرت هستند جا افتاده آن است که کشور ترکیه در قبال دریافت هزینه نسبتا کمی، تحصیلی باکیفیت را به افراد ارائه می‌دهند. همین مسئله باعث می‌شود که اقامت تحصیلی و دانشجویی از بهترین شیوه‌ها و راه‌های مهاجرت به شمار رود. و این مسئله سبب شده است که برای مهاجرت‌های تحصیلی و دانشجویی، کشور ترکیه جزء یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها قرار بگیرد. به همین منظور در این مطلب می‌خواهیم اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه را موشکافانه‌تر بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه

به طور کلی می‌توان گفت که تحصیل در کشور ترکیه از ۶ سالگی آغاز می‌شود و مدارس موجود در این کشور نیز در دو دسته خصوصی و دولتی جای می‌گیرند. در این مدارس غالبا یکی از زبان‌های فرانسوی، انگلیسی، اسپانیایی و یا آلمانی تدریس می‌گردد. با این حال در برخی از مدارس خصوصی ممکن است حتی دو زبان نیز به دانش آموزان تدریس شود. مقاطع ابتدایی در مدارس ترکیه مانند دوره‌های پیشین آموزش و پرورش کشور خودمان ۵ سال طول می‌کشد و بعد از آن هم دانش آموزان برای سه سال تحصیل راهی مقطع راهنمایی می‌گردند.

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های ترکیه

اگر تصمیم به مهاجرت تحصیلی کشور ترکیه دارید باید بگوییم که به طور کلی سطح کیفی دانشگاه‌های ترکیه بسیار خوب است و شرایط مناسبی را برای بورس دانشجویان مهیا می‌کند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان ایرانی مهاجرت تحصیلی به ترکیه را یکی از راه‌های موفقیت خود می‌دانند. در اولین مرحله، دانشگاه‌های ترکیه، داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و همینطور قبولی در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های خود را شرط و معیاری برای جذب و قبولی دانشجویان در نظر می‌گیرند.
همانطور که انتظار می‌رود زبان رایج در دانشگاه‌های این کشور ترکی استانبولی است، ولی باید این نوید را هم به کسانی که این زبان را نمی‌دانند بدهیم که دوره‌های رایگان آموزش زبان ترکی استانبولی نیز در بیشتر دانشگاه‌های کشور ترکیه برگزار می‌شود که می‌تواند این نگرانی را نیز برای شما برطرف نماید.

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

اگر قصد اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه رادارید باید گفت برای دریافت مدرک لیسانس در دانشگاه‌های ترکیه لازم است که مدت ۴ سال را پشت سر بگذارید، ولی اگر مایل هستید که در رشته‌های پزشکی آموزش ببینید این زمان به ۶ سال افزایش می‌یابد. دوره فوق لیسانس در این کشور ۲ سال و مقطع دکترا نیز ۴ سال به طول خواهد انجامید. لازم به ذکر است که پذیرش دانشجویان برای تحصیلات تکمیلی هم در هر دانشگاهی به نسبت شرایط خود متفاوت است. آزمون‌هایی که بسیاری از دانشگاه‌ها برای جذب دانشجو در این مقاطع صورت می‌گیرند هم معمولا سالی دو بار برگزار می‌شوند. در ادامه مطلب این موارد را جزئی‌تر بررسی خواهیم کرد.

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور ترکیه

  •  On lisans diplomasi که شامل دو الی سه سال تحصیلی بعد از دیپلم دبیرستان می‌شود.
  •  Lisans diplomasi این دوره شامل ۴ سال تحصیلی می‌شود که دارای حداقل ۱۴۷ واحد خواهد بود.
  •  Yuksek lisans diplomasi که شامل دو سال تحصیلی به صورت تمام وقت است. لازم به ذکر است که برای رسیدن به این دوره باید مقطع قبلی را پشت سر گذاشته باشید. این دوره دارای دو نیم سال کلاس درس و هم چنین دو نیم سال پایان نامه‌ای پژوهشی است.
  • Veterner hekimligi yuksek lisana diplomasi این دوره شامل پنج سال تحصیلی به صورت تمام وقت در رشته دامپزشکی است که بعد از دوره دیپلم صورت می‌گیرد.
  •  Doktora phd که شامل سه الی چهار سال تحصیلی به صورت تمام وقت است. برای پشت سر گذاشتن این دوره باید حتما مقطع Yuksek lisans diplomasi را گذرانده باشید. دوره Doktora phd دارای دو تا چهار سال به صورت نیم سال از کلاس درس به علاوه حداقل ۴ نیم سال برای پژوهش است. لازم به ذکر است که قبل از شروع دوره پژوهش، دانشجویان باید امتحان جامعی را که برای آن‌ها تعیین می‌شود با موفقیت پشت سر بگذارند. علاوه بر این شرط دریافت مدرک دکتری در دانشگاه‌های ترکیه نوشتن پایان نامه این دوره و دفاعی موفق از پژوهش انجام شده توسط دانشجو است.

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

پذیرش مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ترکیه

سازمان آموزش عالی کشور ترکیه از سال ۲۰۱۰ تا کنون نحوه پذیرش دانشجویان را بر عهده خود دانشگاه‌ها قرار داده تا هر کدام بر اساس شرایط مخصوص خودشان به جذب دانشجویان اقدام نمایند. در این شرایط هر ساله تعداد زیادی از این دانشگاه‌ها  آزمون‌هایی را برگزار می‌کنند. همانطور که گفته شد شرایط اخد دانشجو برای هر دانشگاه متفاوت است، این موضوع بدین معناست که برای برخی از دانشگاه‌ها پذیرش دانشجو به قبولی در این آزمون‌ها بستگی دارد و برای برخی دیگر معدل دیپلم در دوره دبیرستان آنها ملاک است.

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های کشور ترکیه

دریافت دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و اخذ اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه در دانشگاه‌های ترکیه نسبتا مشابه یکدیگر هستند و شرایط مخصوص به خودشان را دارند:

  1.  نتیجه آزمون ALES یا GREL: این آزمون سالی دو بار توسط سازمان سنجش این کشور در بسیاری از شهرهایشان صورت می‌گیرد. سوالات این آزمون به زبان ترکی بوده و به هیچ کدام از رشته‌های تخصصی ارتباطی ندارد، چراکه موضوعات این سوالات در زمینه‌های مهارت‌های ریاضی و هوش، مهارت‌های استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی است.
  2. دیپلم زبان انگلیسی: این دیپلم‌ها از طریق آزمون‌های آیلتس، تافل و یا آزمون زبان انگلیسی که هر سال در این کشور برگزار می‌شود دریافت می‌گردد.
  3.  دیپلم زبان ترکی: این دیپلم بعد از برگزاری و قبولی در آزمونی مرتبط به نام تومر دریافت می‌شود. این آزمون در دانشگاه‌های ANKARA، GAZI، EGE و… و معمولا به صورت هفتگی یا روزانه برگزار می‌گردد.

نکته: بعد از شرکت در هر کدام از این آزمون‌ها مدارک دانشجویان به هر کدام از دانشگاه‌های مورد نظر خود دانشجو ارسال شده و بعد از شرکت در مصاحبه حضوری قبولی دانشجو در آن دانشگاه‌ها بررسی می‌شود.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی دریافت ویزا‌های مختلف برای کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را از دست ندهید.