آنتالیا، دیدنی‌ترین شهر ترکیه را از دست ندهید!

شهر آنتالیا

شهر آنتالیا در کشور ترکیه که به مروارید مدیترانه شهرت دارد یکی از توریستی‌ترین نقاط دنیا به شمار می‌رود. از دلایل اینکه آنتالیا سالانه گردشگران بسیاری را پذیراست می‌توان به سواحل و مکان‌های تاریخی آن اشاره کرد. در مطالب پیشین درباره شهر‌های مشهور کشور ترکیه مثل استانبول، ازمیر و آنکارا به تفصیل توضیح دادیم. در این مطلب می‌خواهیم به شهر پرآوازه آنتالیا بپردازیم تا اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید با دید بهتری این مقصد را برای زندگی آینده خود انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

شهر آنتالیا

آنتالیا در یک نگاه

 • نام شهر: آنتالیا
 • کشور مبدا: ترکیه
 • قاره: اروپا – آسیا
 • شهرت: مروارید مدیترانه
 • زبان رسمی: ترکی
 • آب و هوا: مدیترانه‌ای
 • اختلاف ساعت با تهران: ۱:۳۰-
 • واحد پول: لیر ترکیه (TL)
 • پیش شماره تلفن: ۲۴۲
 • شماره تماس اضطراری: ۱۱۲
 • جهت رانندگی: راست
 • بهترین زمان سفر: بهار/ آوریل
 • میانگین هزینه‌های سفر: از ۱۵۰ لیره تا ۴۵۰ لیره و بیشتر

شهر آنتالیا

آنتالیا کجاست؟

شهر آنتالیا در کشور ترکیه بزرگ‌ترین شهر در سواحل مدیترانه‌ای غرب ترکیه است و به نوعی سنت و مدرنیته را با هم در آمیخته است. جمعیت این شهر حدود چهار میلیون نفر است و مساحت آن هم ۴۷۸ کیلومتر مربع محاسبه گشته است.
شهر آنتالیا مرکز استانی با همین نام است. این شهر در شمال خلیج آنتالیا و در جنوب غربی کشور ترکیه قرار دارد. این شهر از شمال با بوردور، از شرق با سریک، از غرب با کورکوتلی و از قسمت جنوب غربی نیز با شهر کمر هم مرز است. هم چنین باید اضافه کنیم که در قسمت جنوبی این شهر نیز دریای مدیترانه قرار دارد. ناگفته نماند که این شهر سالانه به طور متوسط از ۱۲.۵ میلیون گردشگر میزبانی می‌کند.

شهر آنتالیا

همچنین این شهر در حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد توسط سلسله آتالید پرگامون بنا شده است و به تبعیت از نام آن‌ها آنتالیا نام گرفت. بعد از مدت کمی این منطقه به تصرف رومیان درآمد و پایگاه نیروی دریایی آنان شد. در همین زمان‌ها بود بنا‌های یادبودی مثل دروازه هادرین و برج هیدلیریک در این شهر ساخته شدند.
از آنجایی که این شهر، یک منطقه بین المللی است بیش از بیست آکادمی و دانشگاه بین المللی دولتی و یا غیر دولتی اروپایی و آمریکایی در شهر آنتالیا به دانشجویان خدمت رسانی می‌کنند. باید گفت که مدارس و دانشگاه‌های دولتی رایگان و غیر انتفاعی‌ها از ایران ارزان‌تر هستند و هزینه کمتری می‌برند.

شهر آنتالیا

آب و هوای آنتالیا چگونه است؟

آب و هوای شهر آنتالیا مدیترانه‌ای است و تابستان‌های گرم و خشک و البته زمستان‌های ملایم و بارانی دارد. می‌توان گفت که این شهر در طی سال چیزی حدود ۳۰۰ روز آفتابی است. می‌توان گفت: سردترین ماه سال در این شهر ژانویه است و هوای آن به ۱۰ درجه می‌رسد. معمولا توصیه می‌شود که ماه‌های ژانویه تا مارس به این شهر سفر نکنید، چراکه در این ماه‌ها هوا بسیار سرد شده و به همین نسبت هم بازدید از اماکن گردشگری و ساحل‌ها دشوار خواهد شد.

شهر آنتالیا

آنتالیا چگونه مردمی دارد؟

فرهنگ و مذهب مردم این شهر ترکیبی از غرب و شرق است. می‌توان گفت که از چهار میلیون جمعیت این شهر بیش از دو میلیون آن را مردم غیر بومی تشکیل می‌دهند که بیشتر این مردم را روس ها، آلمانی ها، انگلیسی ها، فرانوسیان، اوکراینی ها، ازبکستانی ها، گرجی ها، ایرانی‌ها و عرب‌های سوریه و اماراتی تشکیل می‌دهند. مردم ترکیه و آنتالیا غالبا به تجارت و بازرگانی مشغول اند و از لحاظ سبک زندگی مردم این شهر کاملا به ایران نزدیک هستند. خوب است بدانید که درآمد غالب مردم این شر ترکیه از جذب توریست و گردشگری است،پس اگر شما هم در فکر مهاجرت به ترکیه و یا شهر آنتالیا هستید بد نیست پیش از هر اقدامی به مطلب ۷ روش مطمئن اخذ اقامت ترکیه مراجعه کنید و اطلاعات دقیق تری در این رابطه بدست آورید.

شهر آنتالیا

برای سفر به آنتالیا چقدر باید هزینه کنیم؟

به طور کلی می‌توان گفت که هزینه‌های شهر آنتالیا در کشور ترکیه از ایران کمتر است. این یعنی می‌توانیم بگوییم که هزینه رستوران‌ها و همینطور خرید پوشاک چیزی حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد ارزان‌تر است.

شهر آنتالیا

جاذبه‌های گردشگری آنتالیا چگونه است؟

برخی از جاذبه‌های گردشگری این شهر عبارتند از:

مرکز آبی آکوالند

این مجموعه آبی در محوطه بزرگی از منطقه ساحلی کنیا آلتی قرار دارد. در این منطقه آب‌های کالسیوس با حرارت ۳۵ درجه از ارتفاع ۱۰۰ متری فرو می‌ریزد و استخر‌های بزرگ و متعددی را تشکیل می‌دهد. باید اضافه کرد که استخر‌های آب گرم این ناحیه خواص درمانی بسیاری دارند.

شهر آنتالیا

شهر گمشده مایرا

این منطقه در حومه آنتالیا قرار دارد و به معنای واقعی یک میراث فرهنگی است. شهرت این شهر از آن نظر است که سال‌ها محل زندگی سانتا کلاز بوده است؛ به همین دلیل هم هر سال در ششم دسامبر مراسمی برای یادبود او در همین متطقه برگزار می‌شود. ویرانه‌های تاریخی، کلیسا و خانه‌های سنگی این منطقه شهرت بسیاری دارند.

بندر قلعه کاله ایچی

این بندر داخل قلعه کاله ایچی قرار دارد که در عین حال که مرکز تفریحی مشهوری است یکی از جالب‌ترین بنادر کشور ترکیه نیز به شمار می‌رود. در کنار این بندر فروشگاه‌ها و رستوران‌های متعددی نیز وجود دارند که می‌توانند گردشگران بسیاری را به خود جذب نمایند.

شهر آنتالیا

منطقه ساید

این منطقه تاریخی و باستانی به معنای درخت انار است و سواحل ماسه‌ای بسیاری دارد. در کنار این منطقه استراحتگاه بسیاری نیز وجود دارند که می‌توانند آسایش گردشگران را فراهم آورند. این منطقه شهری قدیمی و سنتی است که با خیابان‌های پر پیچ و خم خود شهرت پیدا کرده است.

مسجد کنگره دار

این بنا که ییولی میناره لی نام دارد توسط سلطان علاء کی قباد سلطان سلجوقی در قرن سیزدهم در مرکز شهر بنا شده است. این مسجد مناره‌های بسیار زیبایی دارد و به نوعی به سمبلی از شهر آنتالیا شهرت پیدا کرده است.

 

شهر آنتالیا

آبشار‌های دودن

این آبشار‌ها با مرکز شهر چیزی حدود ۲۰ دقیقه فاصله دارند. معمولا این آبشار با آب‌های روشن و زلال خود شناخته شده اند و سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب می‌کنند.

کاخ موزه آتاتورک

این موزه یک موزه ملی در آنتالیا است. شهرت این موزه از آن جهت است که مصطفی کمال آتاتورک در زمان بازدید از آنتالیا در آنجا اقامت داشته است. این موزه در دو طبقه خانه عثمانی قرار دارد و ویژگی اصلی و قدیمی خود را هنوز حفظ کرده است. درب این موزه از سال ۱۹۸۶ بر روی مردم باز شده است و سالانه گردگران بسیاری نیز از آن بازدید می‌کنند.

 

*در مطالب بعدی شما را با شهرهای بیشتری از ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر ترکیه مقصد سفر شماست، مطالب بعدی ما را از دست ندهید.