مشکلات کاری در ترکیه ،اشتغال در این کشور و مشکلات آن!

مشکلات کاری در ترکیه
دنیای کاری در ترکیه از بسیاری جهات به استانداردهای جهانی دست یافته است اما برای خارجیانی که در ترکیه آغاز به کار می کنند بالطبع برخی تفاوت های فرهنگی وجود خواهد داشت.در این مقاله اشاره ای به برخی مشکلاتی که ممکن است در دنیای کاری ترکیه با آنها مواجه شوید خواهیم داشت و راه حل های آنها را بیان خواهیم کرد. در ادامه به مشکلات کاری در ترکیه می پردازیم. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”
مشکلات کاری در ترکیه

نحوه ی اشتغال به کار در ترکیه

قبل از پرداختن به مشکلات کاری در ترکیه اول با نحوه اشتغال به کار در این کشور آشنا شوید. برای اشتغال به کار در این کشور دو راه پیش روی شما قرار گرفته است. در روش اول شما باید کارفرمایی را در این کشور بیابید که خواهان جذب شما به عنوان یک نیروی کار باشد. فرد مورد نظر باید شما را در وزارت کار و امور اجتماعی این کشور تایید کند. در روش دوم شما به طور مستقیم نسبت به دریافت کار از طریق سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه  اقدام می نمایید. این پروسه به طور معمول حدود ۳۰ روز به طول خواهد انجامید. اگر موفق به کسب اجازه ی کار در کشور ترکیه شوید، بر طبق قوانین کشور این کشور، با مشخص شدن کارفرمایتان در جایی معین مشغول به کار خواهید شد. پس از گذشت یک سال اگر هم چنان دو طرف به ادامه ی همکاری علاقه مند باشند، می توان نسبت به تمدید اجازه ی کار اقدام نمود. اجازه ی کار تمدید شده تا سه سال زمان خواهد داشت. نکته ی حائز اهمیت در این خصوص  هوشیاری در مورد تاریخ اتمام اجازه ی کار است. بدین منظور ۱۵ روز قبل از باطل شدن اجازیه ی کار خود نسبت به تمدید آن باید اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: کار کردن در ترکیه ،یکی از روش های اقامت این کشور!

مشکلات کاری در ترکیه

مشکلات کاری در ترکیه :ساعت کار طولانی

اولین مشکل از مشکلات کاری در ترکیه زمان کار است که طبق داده های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، ترکیه در رده کشورهای با ساعات کاری زیاد قرار دارد. در حالی که در سطح جهان میانگین ساعات کاری سالانه ۱۷۶۵ ساعت است، این میزان در ترکیه به ۱۸۵۵ ساعت می رسد. مطابق قانون کار، حداکثر ساعات کاری هفتگی در ترکیه ۴۵ ساعت است. اما می توان گفت بسیاری از شرکت ها وجود دارند که بیش از ۴۵ ساعت در هفته کار می کنند. البته که این مورد برای همه شرکت ها صدق نمی کند. با این حال ۵۰ ساعت کار در هفته در ترکیه وضعیت تعجب برانگیزی نیست. پیشنهاد ما این است که هنگام مصاحبه با محل کاری که قصد اشتغال در آن را دارید، این موضوع را به خوبی بررسی نمایید. در زمینه اضافه کار نیز باید قبل از شروع به کار، از محل کار مربوطه سوال کنید.

مشکلات کاری در ترکیه

مشکل زبان

در ترکیه به آموزش زبان انگلیسی اهمیت زیادی داده می شود، اما با این حال ممکن است افراد زیادی به دلیل این که دارای تسلط کافی به این زبان نیستند نتوانند به طور روان آن را صحبت کنند. از سوی دیگر چنانچه شما در یک شرکت بین المللی شروع به کار کنید، خواهید دید افراد به طور روان و مسلط انگلیسی صحبت می کنند. از این رو مشکل ارتباط، بسته به جا و پستی که در آن کار خواهید کرد، متغیر خواهد بود. توصیه ما به شما این است که از بدو زندگی در ترکیه در کلاس های آموزش پایه ترکی استانبولی شرکت کنید. چرا که حتی اگر با همکاران خود به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید، در زندگی روزمره، خیابان، کافه، اتوبوس و … باید با انسان ها به زبان ترکی ارتباط برقرار نمایید. پیشنهاد می کنیم آموزش ترکی را آغاز کنید.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

مشکلات کاری در ترکیه

تعارض شخصیت

به دلیل این که فردی با تابعیت خارجی در ترکیه هستید احتمال اشتغال شما در یک شرکت بین المللی نسبتا بالا خواهد بود. در این نوع شرکت ها ممکن است افراد با شخصیت های مختلفی کار کنند. عدم سازگاری با برخی از این افراد هم طبیعی خواهد بود و این وضعیت در همه دنیا صدق می کند. به واسطه صحبت مستقیم با افرادی که با آن ها اختلاف نظر دارید می توانید مشکل خویش را حل کنید. باید بگوییم ترک ها در برابر خارجیان حس تبعیض و یا دشمنی ندارند لیکن توصیه می کنیم در صورت بروز مشکلات محتمل، رک و صریحانه با شخص مورد نظر صحبت کنید. علاوه بر این می توانید مشکلات خود را با دپارتمان منابع انسانی شرکتتان در میان بگذارید. کارشناسان، ترتیبات لازمه را در جهت منافع شرکت و شما انجام خواهند داد.

مشکلات کاری در ترکیه

مزاحمت و زورگویی

متاسفانه مزاحمت های جنسی و روانی در سطح جهان مشکل رایجی است. اگر در محیط کار مورد آزار و اذیت جنسی و یا لفظی قرار گرفتید و یا از سوی همکاران و یا مدیرتان برایتان مزاحمت ایجاد شد، باید بدانید در قانون ترکیه برای مقابله با این وضعیت تدابیر لازم صورت گرفته شده است. برای مثال؛ قانون «حق فسخ فوری قرارداد با دلایل موجه»، برای کارمندی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته به رسمیت شناخته شده است.
مشکلات کاری در ترکیه

حریم خصوصی

مردم ترک عموما سریع ارتباط دوستی برقرار کرده و در روابط دوستی صمیمی بودن، مبنا قرار می گیرد. برای مثال ممکن است همکاری از محل کارتان در مورد طرز فکر شما راجع به مسائل دینی، سیاسی و جنسی کنجکاو شود و در این زمینه بخواهد با شما صحبت کند. به همین صورت ممکن است در زمینه زندگی شخصیتان هم بخواهد با شما سخن بگوید. به عبارتی دیگر، حیطه های زندگی خصوصی و فردیت در ترکیه به اندازه کشورهای غربی توسعه نیافته اند. در چنین شرایطی شما دارای حق صحبت نکردن هستید. هیچ کسی نمی تواند شما را با اصرار مجبور به صحبت در مورد زندگی شخصیتان کند. باید این نکته را هم تاکید کنیم که: چیزی به این عنوان که «در همه جای ترکیه وضعیت این چنین است و یا همه ترک ها این گونه هستند» وجود ندارد. این وضعیت می تواند بسته به محل کار، بخش، پست و شهری که در آن هستید فرق کند.

وبسایت iranturkeygroup  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: فربد محمدحسینی