قوانین اجتماعی ترکیه ،۱۳ قانون نانوشته ترکیه که ممکن است ندانید!

قوانین اجتماعی ترکیه

ترکیه مانند هر کشوری دارای یک سری از قوانین اجتماعی است. تنها با زندگی گردن در آنجا قادر به شناخت آن قوانین می شوید. در اینجا به برخی از این قوانین اجتماعی ترکیه که ممکن است با آنها روبرو شوید اشاره می کنیم و نحوه ی کنارآمدن با این سری قوانین را به شما آموزش می دهیم. با ما همراه باشید. “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

قوانین اجتماعی ترکیه

قوانین اجتماعی ترکیه

 • زود میهمانی را ترک نکنید

ترک کردن میهمانی پیش از نیمه شب به این معنی است که از نظر شما میزبان وظیفه اش را به خوبی انجام نداده است.ترکها سرزدن های  طولانی، صحبت کردن و نوشیدن راکی در شب را دوست دارند، از این که  کودکانشان بر روی کاناپه چرت بزنند یا تمام شب را به عنوان میهمان همراه بزرگترها بیدار بمانند لذت می برند. وقتی به ملاقات دوستی برای مثال در کلکان می روید به محض آنکه قهوه تان را تمام کردید یکراست راه خروج را در پیش نگیرید چرا که این کار به معنی توهین به  میزبان خواهد بود.

 • سهیم شدن یعنی علاقه مندی

تقسیم کردن غذا بخشی جدایی ناپذیر از جامعه ترک هاست. برای همسایه بیمار تان یک کاسه سوپ ببرید. اگر همسایه تان در زمان بیماری شما برایتان سوپ آورده باشید در هنگام تحویل دادن کاسه آن را پر از غذا کنید و به او تحویل دهید. این رسم حتی در کلان شهرهای شلوع هم به شدت با روح و روان ترک ها آمیخته است.

 • چه وقت زمان مناسبی است

چای، به عنوان یک روان ساز اجتماعی در بین وعده های غذا، پس از غذا، اولین کار در روز و آخرین کار در شب سرو میشود. ترکها در طول روز چندین لیتر چای می نوشند. زمانی که چای تان تمام شد فرد میزبان لیوانتان را پر خواهد کرد. به جای آنکه مودبانه جلوی تعارفات میزبان در نوشیدن چای را قبول کنید و مثانه تان را در حد انفجار قرار دهید، به نشانه ی “دست کشیدن از نوشیدن چای” قاشق چایحوری را به حالت خوابیده روی لبه لیوان تان قرار دهید.

 • اول بزرگترها

در ترکیه با سالخوردگان با احترام برخورد می شود. زمانی که وارد اتاقی میشوید سعی کنید اول با مسن ترین فرد در آنجا احوالپرسی کنید. اگر نمی دانید که چه کسی از همه مسن تر است با اولین نفری که به شما نزدیک­تر است احوالپرسی کرده و سپس به صورت خلاف عقربه های ساعت با دیگران احوال پرسی کنید. در زمان احوالپرسی با فرد بزرگتر از خودتان کمی به نشانه ی تعظیم خم شوید. شاید انتظارش را نداشته باشید اما  بسیاری از ترک ها دستان افراد مسن تر را می بوسند .

قوانین اجتماعی ترکیه

 • کادو فراموش نشود

زمانی که به منزل فردی دعوت می شوید حتما هدیه ای با خودتان ببرید. گل و شکلات انتخابهای خوبی اند همچنین می توانید از دیار خودتان چیزی را به عنوان سوغات ببرید. ( در تزیین گل از گلفروش نظرخواهی کنید تا ظاهر گل تان شبیه به گل های مراسم ترحیم نشود) . شیرین هایی مانند باقلوا هدایایی خواستنی اند ، اگر میزبانتان کودک دارد می توانید اب نبات ببرید. اگر قصد دارید بردن نوشیدنی الکلی دارید اطمینان حاصل کنید که میزبان از این نوع نوشیدنی ها مصرف می کند.

 • کفشهایتان را درآورید

اگر به منزل فردی می روید کفشهایتان را خارج از خانه و یا در کنار در ورودی قرار دهید. حتی اگر میزبان ملاحظه شما را به عنوان یک فرد خارجی کند و به شما بگوید که می توانید کفشهایتان را در نیاورید مودبانه تر این است که این کار را نکنید و کفشهایتان را از پا درآورید. اگردر انجام این کار شک دارید نگاه کنید ببینید که میزبان و دیگر میهمانان چه کاری در این رابطه انجام میدهند. ممکن است میزبان شما  یک جفت دمپایی در اختیارتان قرار دهد و در این صورت دیگر هیچ تردیدی باقی نمی ماند. خواه شما به منازل آپارتمانی در استانبول می روید یا دوستانتان را در ویلاهای بادروم ملاقات می کنید به خاطر داشته باشید که قانون درآوردن کفش در کل ترکیه جهانی است.

 • شام میهمان من هستی

میهمان نوازی مردم ترکیه گویای این مطلب است که میزبان صورتحساب رستوران را پرداخت می کند. در واقع در جامعه ترکیه چیزی به اسم پرداخت دنگی وجود ندارد. اگر شما تعارف کنید که صورتحساب را پرداخت کنید به طور مودبانه ای درخواست شما رد می شود. بهترین کار این است که از میزبان تشکر کرده و سپس شما هم او را در روز دیگر دعوت کنید.

 • سیاست راه به جایی نمی برد

ترک ها نسبت به کشورشان بسیار احساساتی اند و اغلب تعصبات قوی ای دارند.  توهین به کشور ترکیه، پرچم یا بنیانگذار شان آتاتورک بسیار زشت است. به پرچم ترکیه احترام بگذارید، از نشستن روی آن بپرهیزید، آن را روی زمین نکشید یا از آنها به عنوان دستمال استفاده نکنید.

 • فضای خصوصی

شاید برای شما که از فرهنگی محتاط تر وارد جامعه ترکها می شوید کمی عجیب باشد وقتی ببینید که ترکها به فضای خصوصی آن طور که شما عادت دارید نیاز ندارند، در حین مکالمه به شما نزدیک می شوند، خودتان را عقب نکشید این از نظر آنها بی ادبی است. اما آنها لمس کردن بدون اجازه را گستاخی می دانند.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

قوانین اجتماعی ترکیه

 • سر صحبت را باز کردن

اگر قصد سر صحبت کردن با ترکها دارید از آنها راجع به تاریخ و فرهنگ ترکیه بپرسید. ترکها به گذشته شان افتخار می کنند و معمولا با شوق و ذوق درباره این مسائل صحبت می کنند. مردم ترکیه بسیار به فوتبال علاقه مندند و اکثر آنها طرفدار تیم های گالاسرای، فنرباخچه، بشیکتاش هستند، از آنها در مورد آخرین بردهای تیم شان سوال کنید. ترکها عموما کارشناسان سیاست اند بنابریان وارد بحث های سیاسی نشوید مگر این که بخواهید یک مکالمه ی داغ داشته باشید.

 • القاب افراد

معمولا بعد از خطاب قرار دادن آقایان اسم کوچک و سپس کلمه bey (به معنی آقا) استفاده می شود. بنابراین فردی به نام کامرون دگین را این گونه صدا می زنند: “کامرون بی”. اسم کوچک خانم ها را با “هنیم” hanim(به معنی خانم) صدا می زنند. اگر افراد دارای القاب مرتبط با حرفه شان باشند شما باید از آن القاب استفاده کنید. در ترکیه القاب از دکتر یا پروفسور فراتر می رود – وکلا را (آوکات)، مهندسان را (موهندیس) یا مدیران را (مودور) خطاب قرار می­دهند. می توانید از لقب و پس از آن بی یا هنیم استفاده کنید

 • آب نماد خوش شانسی

رسم پشت سر مسافر آب ریختن نسخه ی مشابه نمک از روی شانه ریختن در کشورهای دیگر است. اگر کسی قصد رفتن به سفری را دارد پشت سر او یا وسیله نقلیه اش آب میریزند تا سفر خوشایندی داشته باشد و می گویند “su gibi git,gel به معنی برو و برگرد مثل آب.

 • مراقب حرکات و اشارات دستتان باشید

ممکن است ایما و اشاره هایی را بدون آنکه بدانید در فرهنگ ترکیه معنی زشتی دارند را انجام دهید . برای مثال ساختن شکل “O” با انگشت سبابه و شصت تان به معنی همجنسگرایی است- آن را اصلا به کار نبرید. ایجاد صدای ضربه مانند با زبان به معنی رد کردن  و انکار است. در ترکیه مشت کردن و قرار دادن شصت بین انگشت سبابه و انگشت میانه هم معنی انگشت وسط نشان دادن به عنوان فحش است.

بعضی از قدغن های کوچک در قوانین اجتماعی ترکیه :

 • فین کردن یا خلال کردن دندان در زمان غذا خوردن بسیار گستاخانه است
 • در حین نشستن پاهایتان را دراز نکنید و طوری ننشینید که دیگران کف پاهایتان را ببینند
 • با انگشت به کسی اشاره نکنید
 • جویدن آدامس در زمان صحبت کردن با کسی یا در اجتماعات عمومی گستاخانه است
 • فحاشی و مست کردن در امکان عمومی کاری بسیار بسیار غلط است

با این که به نظر می رسد قوانین اجتماعی ترکیه شما را سردرگم کند یا نتوانید همه آنها را به خاطر بسپارید اما فراموش نکنید که ترکها مردمانی میهمان نوازند و می خواهند شما در کشورشان احساس راحتی کنید. آنها به اشتباهات سهوی شما اهمیتی نمی دهند چرا که از شما به عنوان یک فرد خارجی انتظار ندارند که هر گونه جزییاتی را بدانید و اینکه تلاش خود را می کنید خوشحال می شوند.

وبسایت iranturkeygroup  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.