فرآیند درخواست شهروندی ترکیه ، صفر تا صد یک مهاجرت بی دردسر!

فرآیند درخواست شهروندی ترکیه

کشور ترکیه برای مقاصد توریستی جزء بهترین و جذاب ترین گزینه های همه افراد در تمامی نقاط جهان است. این کشور به دلیل نوعی اتصال و ارتباطی که با اروپا و آسیا دارد شهرت زیادی پیدا کرده است. این ویژگی تا حدی است که این کشور به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده است. در چند سال اخیر میزان توسعه و رشد کشور ترکیه در زمینه های مختلف بسیار چشمگیر بوده و همین مسئله نیز آن را به یکی از مهم ترین قطب های گردشگری تبدیل کرده است. در کنار تمامی اینها می توان به قدمت طولانی مدت کشور ترکیه نیز اشاره کرد. همین مسئله باعث شده است که جذابیت های تاریخی این کشور، آن را به یک موزه بزرگ تبدیل کند.
کشوری با چنین ویژگی های برجسته قطعا متقاضیان بسیاری را نیز به دنبال خواهد داشت که می خواهند فراتر از یک توریست و گردشگر باشند و به نوعی به اقامت در این کشور دست یابد. مهاجرت به کشور ترکیه به طور سالانه رو به رشد و است و اتباع خارجی از ملیت های مختلفی به شهروندی این کشور در می آیند. قطعا اخذ اقامت کشور ترکیه و به شهروندی این کشور درآمدن قطعا فرآیند و پروسه به خصوص خود را دارد که با طی کردن آن می توان به بهترین نتیجه ممکن دست یافت. در این مطلب می خواهیم بگوییم که فرآیند درخواست شهروندی کشور ترکیه چگونه است؟ پس اگر شما هم از متقاضیان اخذ شهروندی کشور ترکیه هستید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

فرآیند درخواست شهروندی ترکیه

تکمیل مدارک

برای آنکه بتوانید فرآیند شهروندی کشور ترکیه را طی کنید باید در ابتدا تمامی مدارک خود را تکمیل نمایید. برای سپری کردن این پروسه باید تک تک مدارک شما مورد بررسی قرار بگیرد تا در نهایت موافقت برای ادامه مراحل صادر شود. اگر برای دریافت اقامت، تحصیل و یا کار به کشور ترکیه می روید و تصمیم به اقدام دارید باید مجوزهای خاصی را تهیه کنید.
ویزا: یکی از مهم ترین مدارکی که باید به همراه داشته باشید ویزا است. برای ورود به کشور ترکیه در ابتدا باید درخواست ویزای خود را به سفارت و یا کنسولگری این کشور تحویل دهید. باید گفت که طی شدن این پروسه به نوبه خود نیازمند چندین ماه زمان است تا پرونده شما مورد بررسی و پذیرش قرار بگیرد. اگر به هر دلیلی سوالی در رابطه با ویزای ترکیه برایتان پیش آمد می توانید به سفارت رفته و از مشاورین آنجا کمک بگیرید.
مجوز کار یا اقامت: اگر تصمیم دارید که در کشور ترکیه اقامت داشته باشید و یا می خواهید در این کشور کار کنید باید اجازه اقامت در این کشور را دریافت نمایید. برای این کار هم باید تقاضای ویزای اقامت و یا کار را در کشور مبدا خود به سفارت و یا کنسولگری کشور ترکیه تحویل دهید.

فرآیند درخواست شهروندی ترکیه

مدارکی که برای درخواست شهروندی کشور ترکیه باید ارائه دهید شامل این موارد می شود:
• پاسپورت معتبر
• ۴ عدد عکس گذرنامه ای
• گواهی تولد
• اجازه اقامت
• گواهی پزشکی که سلامت جسمی و روحی شما را تایید کند
• گواهی در توانایی و تسلط به زبان ترکی
• در صورت امکان اسنادی که روابط شما با همسر و فرزندانتان را تایید کند
• تاییدیه دارا بودن درآمد منظم
• سندی که نشان دهنده آن باشد که شما چه مدتی در کشور ترکیه زندگی کرده اید و تمام خروج و ورودهای شما را نشان دهد.
• کپی کارت شناسایی ترکیه و آدرس اقامتی ترکیه

فرآیند درخواست شهروندی ترکیه
نحوه درخواست شهروندی کشور ترکیه

به طور کلی شما می توانید با مهاجرت و دریافت اقامت خود در کشور ترکیه از راه های مختلفی مثل اقامت تحصیلی، اقامت کاری، اقامت سرمایه گذاری، خرید ملک در ترکیه و… اقدام کنید. در ادامه نیز با رعایت شرایطی به شهروندی این کشور درآیید. برای آنکه بتوانید درخواست شهروندی خود در کشور ترکیه را ارائه دهید می توانید از راه های مختلفی وارد شوید که در ادامه به معرفی برخی از اصلی ترین راه ها می پردازیم.
یکی از این راه ها به املاک تعلق می گیرد. این یعنی هر فردی که ملکی دارد و برای یک دوره مستمر و بدون هیچ وقفه ای در طول پنج سال در ترکیه زندگی کند در صورتی که حداقل ۱۸۵ روز در ترکیه اقامت داشته باشد می تواند برای درخواست شهروندی کشور ترکیه اقدام نماید. راه دیگری که پیش روی افراد قرار می گیرد تولد است! این مورد ساده ترین راه بوده و بدان معناست که اگر فردی در یک خانواده با پدر و یا مادری ترک متولد شده باشد می تواند بلافاصله حقوق شهروندی کشور ترکیه را دریافت نماید.

بیشتر بخوانید: قانون جدید حق شهروندی ترکیه، دولت ترکیه قوانین تازه را منتشر کرد!

 

فرآیند درخواست شهروندی ترکیه
راه دیگری که برای درخواست شهروندی کشور ترکیه وجود دارد ازدواج است. جالب است بدانید که بیشتر اتباع خارجی که در کشور ترکیه زندگی می کنند معمولا تا سه سال بعد از ازدواج با یک فرد ترک می توانند شهروندی کشور ترکیه را دریافت نمایند. البته باید این را هم گفت که در مورد ازدواج با یک فرد ترک شرایطی وجود دارد که در صورت عدم رعایت آنها حقوق شهروندی فرد تایید نخواهد شد. برای مثال دو نفر باید با هم زندگی کنند و ازدواج آنها واقعی باشد و به هیچ وجه صوری نباشد. علاوه بر این، این ازدواج نباید برای امنیت ملی و یا نظم عمومی، تهدیدی ایجاد کند. در مطلب اقامت ترکیه از طریق ازدواج ، هوشمندانه برای مهاجرت اقدام کنید! شما را با جزییات بیشتری از روند این نوع اقامت آشنا کرده ایم با سر زدن به آن می توانید اطلاعات جامع تری در این زمینه کسب نمایید.

فرآیند درخواست شهروندی ترکیه
فرآیند درخواست شهروندی ترکیه

اگر شما در کشور ترکیه زندگی می کنید باید درخواست های خود را از طریق اداره دولتی منطقه خود ارائه دهید. اگر هم خارج از کشور ترکیه هستید می توانید از طریق کنسولگری ها وارد عمل شوید. یادتان باشد که اسناد مورد نیاز شما و همینطور انواع برنامه های مربوطه می توانند با توجه به شرایط شما تغییر کنند؛ این یعنی اسناد شما می توانند فقط به گذرنامه، اجازه اقامت، گواهی ازدواج، شماره هویت ترکیه و عکس ها محدود و خلاصه نشوند. در نهایت فراموش نکنید که متقاضیان باید برای مصاحبه حضوری در کشور ترکیه شرکت نمایند.
به طور کلی مدت زمانی که برای درخواست شهروندی شما طول خواهد کشید می تواند بسته به شرایط شما متغیر باشد. با این حال شما می توانید اطلاعات به روز خود را از وزارت کشور تهیه نمایید. بر اساس شرایط و ضوابط قانون ۵۹۰۱ شهروندی اگر درخواست شهروندی شما رد شده و قبول نشود می توانید مجددا برای ارائه درخواست خود به اداره محل اقامت خود مراجعه نمایید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی دریافت ویزا‌های مختلف برای کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را از دست ندهید.