شرایط کار در ترکیه ،‌ این نکات را برای اشتغال در این کشور فراموش نکنید!

شرایط کار در ترکیه

اگر امروزه ترکیه را به عنوان محبوب‌ترین کشور جهت تحصیل، کار و هم چنین مهاجرت ساکنان خاورمیانه معرفی کنیم، دور از واقعیت نیست. از جمله عوامل مهمی که باعث این محبوبیت در بین ایرانیان شده است، می‌توان به شرایط زندگی مناسب و ارزان، نزدیکی به ایران، قیمت پایین لیر ترکیه به نسبت سایر ارزها، نزدیکی سبک زندگی مردم ترکیه و رفاه رو به افزایش آن می‌توان اشاره نمود. کشور ترکیه از لحاظ شرایط کار و فعالیت نیز وضعیت مناسب تری نسبت به کشور ما داشته و این سبب علاقه مندی بسیاری از ایرانیان به کار در این کشور شده است. اما به عنوان یک فرد خارجی باید از نکاتی آگاهی داشته باشید تا کار کردن در این کشور برایتان امکان پذیر باشد. ما نیز امروز به سراغ مطالبی در مورد شرایط کار در ترکیه رفته ایم تا شما را آگاه کرده و یاری دهنده‌ی شما در این راه باشیم.
کار در کشور ترکیه علاوه بر رفع معضل بی کاری، اقامت این کشور را برای شما در بر خواهد داشت. برای تحقق این امر نیازمند داشتن ویزای کار هستید. پس از دریافت ویزای کار اگر بتوانید تا مدت ۵ سال آن را تمدید کنید، می‌توانید جهت اخذ اقامت دائم در کشور ترکیه اقدام کنید. در مطالب پیشین به این مسئله به طور مفصل تری پرداخته ایم، امروز به صورت مفصل تر به بررسی شرایط کار در ترکیه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

شرایط کار در ترکیه
چگونگی یافتن کار در کشور ترکیه

راه‌های یافتن کار در ترکیه اصولا به صورت آنلاین است. درست است که بعضی نشریات به این مسائل پرداخته اند، اما عمده‌ی آن توسط وب سایت‌های آنلاین صورت می‌پذیرد. در ترکیه وب سایت هاب معتبری برای یافتن کار موجود است که به طور دائم در حال به روز رسانی بوده و طیف عظیمی از مشاغل را شامل شده است. وبسایت هایی نظیر yenibiris ، eleman ، cvyolla در این زمینه برای شما کارآمد خواهند بود.

شرایط کار در ترکیه

اخذ ویزای کار در کشور ترکیه

همان طور که پیش‌تر ذکر شد شما به عنوان یک فرد خارجی در ترکیه مجبور رعایت شرایط کار در ترکیه هستید و مشغول به کار شدن برای شما نیازمند رعایت مراحلی است. اولین اقدام دریافت ویزای کار است. اما این ویزا چگونه حاصل می‌شود؟ دریافت ویزای کار در ترکیه از دو راه امکان پذیر می‌باشد. یافتن کارفرمایی در شرکت ترکیه و تمایل کار ایشان با شما. کارفرمای مورد نظر باید شما را در وزارت کار و امور اجتماعی این کشور تایید کند. راه دوم اقدام مستقیم از طریق سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه است.

شرایط کار در ترکیه
اخذ مجوز کار ترکیه

یافتن کارفرما در ترکیه از طریق فرستادن رزومه امکان پذیر است. اگر کارفرمایی از رزومه‌ی شما استقبال کند، از شما برای مصاحبه دعوت کرده و پس از قبولی در مصاحبه، جهت استخدام در آن شرکت، به شما نامه‌ای می‌دهد. ارائه این نامه به اداره‌ی مهاجرت، امکان اقامت کاری را برای شما مهیا می‌کند. معمولا ویزا و مجوز کار برای مهاجران خارجی باید به صورت هم زمان صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: مجوز کار دانشجویی در ترکیه ، به فکر مخارج زندگی هم باشید!

شرایط کار در ترکیه
مراحل درخواست پروانه کار

در مرحله‌ی نخست، پس از ثبت درخواست آنلاین، از طریق ایمیل قرارملاقاتی برای شما در کنسولگری ترکیه تهران مقرر خواهد شد. بعد از طی کردن این مرحله و پذیرفته شدن فرم ها، یک ویزا جهت حضور شما صادر خواهد شد که باید آن را برای کارفرمای خود ارسال کنید. سپس کارفرما باید درخواست نامه استخدام را به وزارت کار ترکیه ارائه دهد. پس از تایید می‌توانید ویزای خود را دریافت کنید. لازم به ذکر است این مراحل حداکثر باید طی ده روز انجام دهید. اگر در اقدام خود تاخیر داشته باشید، باید این مراحل را از اول طی کنید.

شرایط کار در ترکیه

مدت زمان اخذ ویزای کار

اگر موفق به اخذ ویزای کار در کشور ترکیه شدید، باید بدانید این ویزا به مدت یک سال برایتان صادر شده است. پس اگر تمایل به ادامه‌ی کار در این کشور داشتید، چه باید بکنید؟ ۱۵ روز قبل از پایان یافتن ویزای کارتان باید جهت تمدید آن اقدام کنید. اگر شرایطتان مناسب تمدید بود ویزای شما این بار به مدت سه سال تمدید خواهد شد.

شرایط کار در ترکیه

کار در کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری

اگر امکان سرمایه گذاری در کشور ترکیه را دارید، شرایط برایتان کمی فرق خواهد کرد. در این صورت شما نیازی به یافتن کارفرما و تاییدیه از طرف او نخواهید داشت. اما در صورت تمایل به کسب پروانه کاری مستقل مجبور به پیمودن مراحل سختی هستید. در واقع این امر در صورتی رخ خواهد داد که بتوانید برای تعداد زیادی از بومیان ترکیه کار و درآمد فراهم کنید.
نکته‌ی قابل ذکر این است که در ترکیه برای قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی در هفت ماده تنظیم شده و دارای آیین نامه اجرایی است. آیین نامه این قانون چهار بخش و سیزده ماده دارد. در ماده سوم این قانون، سرفص‌های اصول سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه بدین گونه است:
آزادی سرمایه گذاری و معاملات داخلی، سلب مالکیت و مصادره، خروج اموال، مالکیت اموال غیرمنقول، حل اختلاف، ارزش گذاری سرمایه غیرنقدی، استخدام کارکنان خراجی، گشایش دفتر نمایندگی و…

شرایط کار در ترکیه
مهمترین بخش شرایط کار در کشور ترکیه

دانستن زبان ترکی برای شما بسیار اهمیت دارد. زیرا به دلیل ضعیف بودن زبان مردمان ترکیه در زبان‌های متفرقه، حتی اگر برای مترجمی زبان انگلیسی یا تدریس و آموزش این زبان در این کشور می‌خواهید مشغول به کار شوید، باز هم نیاز به بلد بودن زبان ترکی هستید. در غیر این صورت مراحل سختی پیش رویتان خواهد بود. اگر به دنبال یافتن کار با حقوق بالا در این کشور هستید، نیازمند داشتن مهارت خاص هستید. اگر در کشور ترکیه مشغول به تحصیل هستید، نمی‌توانید هم زمان برای ویزای کار اقدام کنید. متوسط حقوق ماهیانه در این کشور حدود ۲۳۶۳ لیر می‌باشد. برای داشتن حساب بانکی در ترکیه نیز نیازمند شماره مالیاتی هستید.

بیشتر بخوانید: آزمون یوس ، هر آنچه که برای مهاجرت تحصیلی به آن نیاز دارید!

شرایط کار در ترکیه

کلام آخر…

در نهایت اولین اقدام برای کار در ترکیه و یا دانستن شرایط کار در ترکیه، یافتن کارفرما و کسی است که نیاز به مهارت شما در کشور ترکیه دارد. در واقع شما باید مهارت خاصی داشته باشید تا خواهان شما در این کشور باشند. مشاغل مورد نیاز و پرطرفدار در این کشور را نیز می‌توانید از طریق وب سایت‌های معتبر این کشور بیابید. اما قبل از هر چیز یادگیری زبان ترکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سرمایه گذاری مستقیم نیز نیازمند طی کردن مراحل خاص خود می‌باشد؛ بنابراین پس از بررسی‌های لازم، کار مورد نظر و راه‌های مهاجرت در این کشور را با توجه به شرایط خود انتخاب کرده و برای دریافت ویزا اقدام کنید.

 

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از اخذ اقامت کشور ترکیه و چگونگی دریافت ویزا‌های مختلف برای کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای مهاجرت به ترکیه هستید مطالب بعدی ما را از دست ندهید.