شرایط زندگی در ترکیه ،این کشور محبوب چه ویژگی هایی دارد!

شرایط زندگی در ترکیه

کشور ترکبه، کشوری اوراسیایی در منطقه خاورمیانه است که قسمتی از آن نیز در بخش اروپایی قرار دارد. به طور کلی می توان گفت که این کشور جزء توسعه یافته ترین کشورهای دنیا است و بر اساس نظام جمهوری هدایت و مدیریت می شود. این حکومت در سال ۱۹۲۳ به رهبری شخصی با نام آتاتورک بنا و تاسیس شد. به طور کلی می توان گفت که موقعیت جغرافیایی این کشور به این شکل است که از سه طرف به دریا راه دارد، از شمال به دریای سیاه، از جنوب به دریای مدیترانه و از غرب نیز به دریای اژه راه دارد. کشورهای مجاور شرق کشور ترکیه را ایران، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، گرجستان و از سمت شمال غربی یونان، بلغارستان و در نهایت از سمت جنوب شرقی نیز کشورهای سوریه و عراق تشکیل می دهند. در این مطلب تصمیم داریم همه چیز در رابطه با شرایط زندگی در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: اطلاعات ضروری کشور ترکیه،هر آنچه قبل و بعد از مهاجرت باید انجام دهید!

شرایط زندگی در ترکیه

آب و هوای کشور ترکیه

ترکیه، کشوری است که آب و هواهای متفاوتی دارد. نواحی ساحلی آن که به دریای اژه و مدیترانه نزدیک است آب و هوای معتدل مدیترانه ای دارد و نواحی هم مرز با دریای اژه دارای آب و هوای اقیانوسی زمستان های خنک و مرطوب و تابستان نسبتا گرم است. باید به این نکته نیز اشاره کرد که بیشترین میزان بارش باران در نواحی دریای سیاه است و خشک ترین مناطق ترکیه نیز دشت مالاتیه و قونیه هستند. می توان گفت که گرم ترین ماه سال در ترکیه می و خشک ترین ماه هم جولای و آگوست هستند.از شرایط زندگی در ترکیه آب و هوا یکی از شروط اصلی محسوب می شود.

شرایط زندگی در ترکیه

جمعیت کشور ترکیه

می توان گفت که کشور ترکیه یکی از کشورهای پرجمعیت خاورمیانه است و جمعیتی بالغ بر هشتاد میلیون نفر دارد. به این ترتیب می توان گفت که شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، میلیون، بوسا و آنتالیا در رده های اول شهرهای پرجمعیت این کشور قرار دارند. می توان به طور کلی گفت که جمعیت کشور ترکیه در مناطقی که کشاورزی و صنعت تجارت رونق بیشتری دارد متمرکزتر هستند. همین طور این که کم جمعیت ترین شهر ترکیه شهر تونجالی است که جمعیتی در حدود هشتاد و دو هزار نفر دارد و در نزدیکی مرز ایران نیز واقع شده است.

شرایط زندگی در ترکیه

فرهنگ کشور ترکیه

به طور کلی می توان گفت که مردم این کشور بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و اشتراکات فرهنگی بسیاری با کشور خودمان ایران دارند. کشور ترکیه دارای فرهنگ های متنوع است و علت آن هم میزان بسیار بالای مهاجرت در آن است.

دین و مذهب کشور ترکیه

کشور ترکیه به نوعی خاستگاه ادیان مختلف و متفاوتی بوده است ولی بیشتر مردم آن سنی هستند. سایر ادیان موجود در این کشور نیز شامل علوی، شیعه و یا دین های دیگر می شود. مسلمانان ترکیه که بیشتر پیروی مذهب های اهل سنت هستند گروه های مختلفی دارند که از بین آنها حنفی ها بزرگ ترین گروه به حساب می آیند و عمدتا در مرکز و غرب این کشور زندگی می کنند. باید به این نکته نیز اشاره کرد که وجود مساجد و در کنار آنها کلیساهای مختلفی که با معماری های منحصر به فرد خودشان هستند نشان دهنده آن هستند که مردم این کشور به ادیان مختلف احترام بسیاری می گذارند.

شرایط زندگی در ترکیه

زبان رایج در کشور ترکیه

کشور ترکیه نیز مثل هر کشور دیگری زبان خاص خود را دارد. باید گفت که زبان رسمی کشور ترکیه ترکی است که تقریبا می توان گفت از قدیمی ترین زبان های دنیا به شمار می رود. این زبان به زبان ترکی آذربایجانی شباهت هایی دارد و شاید تفاوت هایشان آنچنان محسوس نیستند. تعدادی از مردم کشور ترکیه علاوه بر زبان ترکی با زبان های کردی که بیشتر در شرق و جنوب شرقی این کشور سکونت دارند نیز صحبت می کنند. در نهایت باید گفت که رایج ترین زبان ترکی در کشور ترکیه زبان ترکی استانبولی است، با این حال با رونق گرفتن صنعت گردشگری در ترکیه زبان انگلیسی به شکل گسترده ای رشد پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره آزمون تومر ،امتحانی مهم برای مهاجرت تحصیلی ترکیه!

شرایط زندگی در ترکیه

شرایط اقتصادی در کشور ترکیه

به طور کلی می توان گفت که مهم ترین منبع اقتصادی کشور ترکیه را گردشگری آن تشکیل می دهد که سالانه سود و گردش مالی بسیاری را به همراه دارد. اما به طور کلی اقتصاد کشور ترکیه مدرنیته- سنتی، بر پایه کشاورزی بنا شده است و هر روزه نیز گسترش پیدا می کند. این یعنی چیزی حدود سی و پنج درصد از نیروی کار این کشور در این زمینه مشغول به کار هستند.به طور کلی می توان گفت که هزینه های زندگی در هر کشوری از دنیا بستگی به خود فرد، محل زندگی، خوراک، پوشاک و… بستگی دارد. با این حال می توان گفت که میانگین هزینه ماهانه زندگی در کشور ترکیه چیزی در حدود دو هزار و پانصد تا سه هزار لیر است که چیزی معادل پانصد تا ششصد دلار است. در کنار این موضوع باید گفت که معمولا هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان است و میزان هزینه ها در شرایط مختلف به نوع رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه نیز بستگی خواهد داشت.برای بهتر درک کردن  شرایط زندگی در ترکیه باید شرایط اقتصادی آن را خوب بدانید.

بیشتر بخوانید: شرایط کار در ترکیه،این نکات را برای اشتغال در این کشور فراموش نکنید!

شرایط زندگی در ترکیه

مشکلات زندگی در ترکیه

وقتی تصمیم به مهاجرت به کشور ترکیه و زندگی در آن را گرفته باشید باید به معایب و مزایای آن به طور همزمان اشراف داشته باشید. طبیعتا این کشور نیز مشکلات مخصوص به خودش را خواهد داشت و شما به عنوان یک مهاجر و یا مسافر باید آنها را به خوبی بشناسید. یکی از مشکلاتی که ممکن است مسافران خارجی و کسانی که به زبان ترکی صحبت می کنند با آن رو به رو شوند مسئله زبان است. بسیاری از مردم کشور ترکیه بر زبان انگلیسی تسلط ندارند و نمی توانند به این زبان صحبت کنند.

در کنار این مسئله می توان گفت که با وجود امنیت بالا در این کشور، عدم داشتن اطلاعات کافی و آشنا نبودن با رسم و رسوم رایج در این کشور افراد می توانند دست افراد سودجو را برای کلاهبرداری و زورگیری باز بگذارند.

از دیگر مشکلاتی که ممکن است در کشور ترکیه با آن رو به رو شوید بالا بودن هزینه مواد غذایی، هزینه های درمانی و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی است. توصیه ما این است که برای رو به رو نشدن با چنین مشکلاتی برنامه ریزی های دقیق و هدفمندی برای خود داشته باشید.

وبسایت iranturkeygroup  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی دریافت ویزا‌های مختلف برای کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده: طلوع حقیقت