شرایط بیمه برای خارجی‌ها در ترکیه ،بایدها را اینجا بدانید!

شرایط بیمه برای خارجی ها در ترکیه

ترکیه کشوری است که امروزه تبدیل به گزینه ی اول مهاجرت برای بسیاری از ایرانیان شده است. این محبوبیت دلایل بسیاری داشته که از جمله ی آن می توان به هزینه ی پایین زندگی، امکانات و شرایط بهتر زندگی و … اشاره کرد. اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه مند به مهاجرت به این کشور می باشند، باید قبل از هرچیز به طور کامل راجع به شرایط و ضوابط حاکم بر آن کشور آگاهی پیدا کنید. یکی از مهم ترین این نکات که باید از قبل، در مورد آن اطلاعات یابید، بیمه و نکات مربوط به آن است. ما نیز در این مطلب به سراغ آشنایی دادن شما با بیمه و شرایط بیمه برای خارجی‌ها در ترکیه رفته ایم. بهتان پیشنهاد می کنم این مطلب را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه شوید.

شرایط بیمه برای خارجی ها در ترکیه

بیمه درمانی در کشور ترکیه

کلیه ی مهاجران خارجی که قصد اقامت در کشور ترکیه را دارند، موظف اند خود را بیمه کرده تا بتوانند از خدمات درمانی استفاده کنند. بنابراین این امر یک اجبار می باشد. پس چه برای تحصیل، چه کار و سرمایه گذاری و … ترکیه را برای اقامت انتخاب نموده اید، باید در اولین قدم خود را بیمه کرده تا بتوانید اقامت خود را تمدید کنید.

شرایط بیمه برای خارجی ها در ترکیه

داشتن بیمه درمانی به جز ضمانت اقامت شما مزایای بسیار زیادی برایتان در بر خواهد داشت. این مزایا شامل هزینه ی بسیاری از خدمات درمانی از جمله MRI، دارو، ویزیت و انواع آزمایش، دارو، بستری ، رادیولوژی و تصویربرداری، دندانپزشکی و جراحی بینی که بر اثر تصادف رخ داده، درمان های سرپایی، پیوند اعضا، شیمی درمانی، پرتودرمانی و دیالیز و خدمات ارائه شده در بیمارستان ها می باشد.

شرایط بیمه برای خارجی ها در ترکیه

انواع بیمه درمانی در کشور ترکیه

بیمه در این کشور به دو صورت دولتی و خصوصی موجود می باشد که هر کدام شرایط خاص خود را داراست. بیمه ی دولتی که توسط شرکت های خصوصی انجام می شود، مخصوص آن دسته از افرادی است که در اقدام به سرمایه گذاری و ثبت یک شرکت کرده اند. هم چنین مهاجرانی که در شرکت های ترکی مشغول به کار هستند هم می توانند از این بیمه بهره برند. برای این منظور کارفرما با پرداخت حق بیمه ی سالیانه می تواند شما را در بهره بردن از این بیمه سهیم کند. بیمه ی خصوصی که توسط شرکت های خصوصی ارائه می شود نیز به آن دسته از افرادی تعلق دارد که به قصدی جز کار و سرمایه گذاری به ترکیه مهاجرت نموده اند. در حقیقت این نوع بیمه رایج ترین نوع بیمه است. بنابراین بسیاری از ایرانیان از این روش برای بیمه کردن خود در کشور ترکیه استفاده می نمایند.

بیشتر بخوانید: مشکلات ثبت شرکت در ترکیه،راه حل ها اینجاست!

شرایط بیمه برای خارجی ها در ترکیه

بیمه دانشجویی در کشور ترکیه

همان طور که می دانید یکی از رایج ترین راه های مهاجرت به کشور ترکیه از طریق دریافت ویزای تحصیلی است. امروزه دانشگاه های ترکیه به دلیل سطح بالای علمی و امکانات و خدمات ارائه شده، متقاضیان بسیار از سراسر دنیا دارد. جهت اخذ ویزای تحصیلی نیازمند قبولی در آزمون برگزار شده توسط دانشگاه مورد نظر و نیز دارا بودن شرایط تعیین شده توسط آن ها هستید (در مطالب گذشته به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم). در ادامه شما نیازمند بیمه کردن خود در کشور ترکیه هستید. برای دریافت بیمه ی درمانی تنها سه ماه پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه مهلت دارید. بدین منظور باید به سازمان تأمین اجتماعی یا مرکز تأمین اجتماعی استان محل تحصیل خود رفته و نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.

سوال بعدی که مهم است در مورد آن بدانید، هزینه ی بیمه درمانی برای دانشجویان است. هزینه ی این بیمه برای دانشجویان معادل یک سوم حداقل حقوق برای ۳۰ روز متوالی است. با پرداخت این هزینه از بیمه ی درمانی موجود در این کشور بهره برده و کلیه ی هزینه های درمانی خود را به آن ها بسپارید. هم چنین داشتن بیمه به شما امکان اقامت موقت در این کشور را فراهم می کند. لازم به ذکر است که در ترکیه بسیاری از دانشگاه های ترکیه خود نیز  خدمات درمانی بسیار مناسبی را به صورت رایگان در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد.

بیشتر بخوانید: اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه،برای موفقیت قدم قدم پیش بروید!

شرایط بیمه برای خارجی ها در ترکیه

خدمات بهداشتی درمانی در ترکیه

از جمله شرایط بیمه برای خارجی‌ها در ترکیه این است که اگر دچار حادثه شده اید، با داشتن گزارش پلیس کلیه هزینه های درمانی شما به صورت رایگان انجام خواهد شد. در صورت نبود این گزارش مجبور به تقابل تمامی هزینه های درمانی خواهید شد. به عنوان یک توریست اگر امورغیر اورژانسی ندارید برای درمان به مراکز درمانی خصوصی مراجعه نمایید. شماره ی اورژانس در کشور ترکیه ۱۱۲ می باشد. در صورت تماس با اورژانس، معاینات اولیه توسط آن ها به صورت رایگان انجام خواهد شد. لازم به ذکر است افرادی که دارای بیمه هستند، با داشتن نسخه پزشک می توانند به طور رایگان دارو دریافت کنند.

شرایط بیمه برای خارجی ها در ترکیه

هزینه ی بیمه درمانی در کشور ترکیه

به طور کلی همانند دیگر کشورها هزینه ی بیمه درمانی بستگی به نوع آن دارد. اما بر طبق قانون این کشور بیمه برای افراد زیر هفده و بالای شصت و پنج سال رایگان و بدون پرداخت هزینه ای می باشد. بدین منظور تمامی افرادی که در بازه ی زمانی بین این اعداد می باشند مجبور به پرداخت هزینه برای بیمه درمانی هستند. این هزینه از چیزی حدود ۴۰۰ لیر تا ۳۰۰۰ لیر متغیر می باشد. استفاده از بیمه بدین صورت است که بسته به نوع درمان هزینه ای معادل ده تا چهل درصد را خودتان باید بپردازید و باقی مانده را بیمه خواهد پرداخت. اگر به دنبال بیمه ای هستید که تمامی هزینه های درمانی تان را متقبل شود، مسلما باید هزینه ی بیشتری بپردازید. نکته ی مهم دیگری که دانستن آن ضروری است، این است که اگر به بیماری بسیار ساده و معمولی دچار شده اید، می توانید با مراجعه به داروخانه ها به طور رایگان ویزیت شوید.

بیشتر بخوانید: هزینه های زندگی در ترکیه ،آگاهانه مهاجرت کنید!

شرایط بیمه برای خارجی ها در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای بیمه درمانی خصوصی

از دیگر شرایط بیمه برای خارجی‌ها در ترکیه ارائه مدارکی به موسسات بیمه می باشید. این مدارک شامل شماره مالیاتی ترکیه یا شماره کد ملی ترکیه، کپی از پاسپورت دارنده بیمه و آدرس می باشد. آدرسی که پیشتر ذکر شد منظور محل سکونت شما در کشور ترکیه می باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین شهرهای ترکیه برای اقامت و زندگی کدامند؟

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.

نویسنده:مهزاد پوررکنی