بازنشستگی در آنتالیا ،زندگی در این شهر خوش آب و هوا چگونه است؟

بازنشستگی در آنتالیا

وقتی که استیون رایت،اهلِ منچستر، سیزده سال پیش به صورتِ دائم به کناره های آنتالیا نقلِ مکان کرد، هیچ تصوری نداشت که چه انتظاری باید داشته باشه. اون با ترس و لرز چمدونشو بست و سوارِ هواپیما شد، تنها با خاطره ای که از سفرش به ترکیه در سالِ ۱۹۸۰ واسش مونده بود. ما از استیون درباره تجربیات و گوشزد های مهم اش برای ادامه زندگی بعد از بازنشستگی در آنتالیا پرسیدیم.  “اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

بازنشستگی در آنتالیا

چه چیزی باعث شد به ترکیه نقلِ مکان کنی؟

زمانی که بازنشستگی رو در پیش داشتم، شروع کردم به جستجو تا ببینم کجا حقوقِ بازنشستگیم بهترین سودو بهم میرسونه. در اون زمان املاک خرجِ زندگی در آنتالیا خیلی ارزون بود، و پل های ارتباطی بین انگلیس و ترکیه از بهترین ها بود، منم ۱۵ سال پیش از کناره ها و قسمت های سواحلیه آنتالیا بازدید داشتم، پس تصمیم گرفتم به شانسی بهش بدم

بازنشستگی در آنتالیا

اونجا ملک خریدید یا اجاره کردید؟

سریعاً یه آپارتمان خریدم، یه ملک دو خوابه در کناره های آنتالیا نزدیک ساحل و آماده ی اسباب کشی بهش بودم، همه میگفتن همیشه اول باید اجاره کنی ولی من حوصله ی سختیه دو بار اسباب کشی کردنو نداشتم و مطمئن بودم دارم کار درستی رو انجام میدم.

بازنشستگی در آنتالیا

چه نوع ویزایی دارید؟

من مجوز اقامت دارم. نقل مکان کردن به اینجا پروسه ی طولانی بود زمانی که من این کارو کردم، ولی این روزا قوانین تغییر کرده و اگه شما یک ملک بخرید، یه ساله مجوزتون فراهم میشه و پروسه ی بی غل و غش تری داره، بعد از اون شما فقط لازمه قراردادتونو تجدید  کنید. مجوز های اقامتیه ترکیه از یک تا پنج سال فرق میکنه، حتی زمانی که اجاره میکنید میتونید مجوز دریافت کنید. هزینه ی مجوز اقامت، منطقه به منطقه، متفاوت هست و بهتره که از اینترنت برای دریافتن چند و چونِش استفاده کنید.

بازنشستگی در آنتالیا

آیا در ترکیه بیمه ی سلامت دارید؟

خب، همه آره هم نه. وقتی که تازه رسیدم بیمه ی سلامت داشتم، خیلی هم عالی بود. ولی وقتی به سن ۶۵ سالگی رسیدم، که استاندارد اونجاس، نتونستم سیاست حفظ حریم خصوصیمو تجدید کنم. خوشبختانه تا اون زمان، پروژه ی سلامت ملی به کار افتاد، موسسه ی تامین اجتماعی وارد صحنه شد و من هم عضوش شدم. این پروژه یک پروژه ی داوطلبانه است و شما برای قبول شدن در اون، نیاز به انجام امتحانات جامعی رو دارید، و این پروژه شرایط پیشینو پوشش نمیده پس نیاز هست راجبش فکر کنید. مراکز پزشکی و بیمارستان های خوبِ زیادی در آنتالیا هست و لازم نیست خیلی صبر کنید که دکتر رو ببینید و  یا وارد اتاق جراحی بشید. هزینه ها در این زمینه خیلی معقول است ولی بازم این هزینه ها فرق میکنه پس لازمه که اینم در نظر بگیرید.

بازنشستگی در آنتالیا

حقوقِ بازنشستگیه کشورتون چه ارزشی در ترکیه داره؟

ارزش بالایی داره، اگرچه هزینه ها بعد از سیزده سالی که من اینجا سپری کردم، هنوز بالا نرفته، صد البته، من زندگی خیلی راحتی رو میگذرونم که نمیتونستم همچین زندگی رو در منچستر حفظ کنم. اینجا غذای زیادی میخورم، شما اینجا میتونید با چهار پنج یورو، یه غذای درست حسابی در کافه های ظاهراً معمولی به رگ بزنید. موادِ غذایی محلی همچون سبزی، شیر، تخم مرغ و نان ارزون هستند، ولی کالاهای وارداتی از بازار خریداری میکنید هزینه ی سنگین تری رو به همراه داره. من ماهی ۶۵ یورو برای وسایل رفاهی و ۲۵ یورو برای اینترنت میپردازم، کرایه ی اتوبوس کم تر از یک رو هست و هزینه ی تاکسی خیلی کم هست. اجاره هم صد البته ارزونه اگه برای مدت طولانی اجاره کنید. بیشترین هزینه ای که دارم بلیط هواپیمای برگشتم به انگلیسه چون من مرتبا به دیدن خانواده ام میرم از اونجایی که دو پسر و سه نوه دارم. ماشین و سوخت نسبت به انگلیس گرون تر هست، که برای من مایه تاسف هست. من در ترکیه ماشین دارم ولی ترجیح میدم با تا اونجایی که میتونم با دلمس( اتوبوس محلی) رفت و آمد کنم از اونجایی که هم ارزون و هم آسان است.

“برای اطلاع از قیمت روز آپارتمان در کشور ترکیه به اینجا مراجعه کنید.”

بازنشستگی در آنتالیا

پرچالش ترین جنبه ی زندگی در آنتالیا چیست؟

یاد گرفتن زبان ترکی برای خودش دردسری بود، در حال حاضر من به اندازه ی کافی برای روابط روزمره خبره هستم ولی در ابتدا، کارهایی مثه انجام کارهای بانکی،خیلی سخت بود. با این همه، ترک ها، بخصوص در استان های بزرگتر، به خوبی انگلیسی صحبت میکنند.

بازنشستگی در آنتالیا

نکته های مثبت زندگی در آنتالیا چیست؟

سبک زندگی، همینطور که همه میگن. اصلا بی همتاست. هزینه ی کم زندگی، آفتاب همیشگی من همه روزه با تی شرت و شلوارک گشت میزنم و با مردم دوست داشتنی خوش و بش میکنم. راحت میتونی کاراتو برسی، از نظر پزشکی رسیدگی خوبی میشی، وقتی اینجا هستم انگار در یک کهکشان دیگه ام در مقایسه با جایی که زندگی و کار میکردم. در اینجا، در کلاس های گلف ثبت نام کردم کردم و برای پیاده روی بر تپه هایی که کنار ساحل هستند اقدام میکنم. من خودم به اندازه ی کافی چابک نیستم که اسکی کنم، ولی دو تا پسرام با خانواده هاشون، زمان تعطیلات به اینجا میان و به اسکی میپردازن.

بازنشستگی در آنتالیا

در طول روز چیکار میکنی؟

حداقل روزی یک بار گلف بازی میکنم، از اینجا تا زمین گلف حداقل چهل دیقه فاصله است. یه سری تیم های دیگه هم اینجا وجود داره، از جمله تیم پیاده روی، که من مرتباً باهاشون تمرین میکنم. و یک باشگاه کتاب خوانی اینجاست که یکی از دوستام تاسیسش کرده. ما همینطور ساحل و کافه های مختلفی رو داریم، انتخاب همیشه سخته! من همچنین یک آپارتمان گرفتم در سال ۲۰۰۸ که در فصل تابستان اجاره اش میدم. مدیریت این آپارتمانو خودم بر عهده دارم، برای همین تابستون برای من فصل شلوغی هست. انگار هر سال که میاد، فصل طولانی تر میشه، پس فکر کنم یک دستیار برای خودم بگیرم.

بازنشستگی در آنتالیا

از نظر اقتصاد چطور است؟

باید مطمئن بشید که دستور پرداخت دائمی و سیستم پرداخت بدهیتون فسخ شده باشه، و باید تقلیل یا ترکیب حساباتون با کم ترین بها رو در نظر بگیرید. ارزششو داره که برای تراکنش های روزانه تون در بانک های ترکیه حساب باز کنین. اگه دارید ملکی رو در کشورتون اجاره میدید، باید بدونید چجوری باید مدیریتش کنید، و اگر حقوق بازنشستگیتون رو از کشورتون( که برای شخص مصاحبه شده انگلیس است) دریافت میکنید، باید تغییر های ناگهانی ارزش پول رو در نظر بگیرید. در حال حاضر ارزش پولی خوبه، حداقل بهتر از کشور های حوزه ی اروپا هست، من بسیاری از اشخاص رو در اسپانیا میشناسم که به خاطر کم شدن ارزش یورو، خانه ی نگهداریشونو( اشاره به خانه ی سالمندان) ترک کردن. باید همیشه این ذهنیت درباره ی ارزش پول همراهت باشه. بعید هست که کم شدن ارزش پولی اینجا هم اتفاق بیافته ولی همیشه امکانش هست. شما همینطور باید به وضعیت مالیاتیتون هم نگاهی بندازید. روی حق بازنشستگی من مالیاتی بسته نمیشه ولی درباره ی کشورهای دیگه اطلاعی ندارم.

بازنشستگی در آنتالیا

آیا در جایی که زندگی میکنید جرم و جنایت هم صورت میگیره؟

نه، خیلی جای آرومی برای زندگی با قانون شکنی های اندکی هست. گهگاهی دزدی صورت میگیره، و مثه خیلی جاهای توریستی، شما گهگاهی با کلاهبردار هم رو به رو میشید ولی مردم محلی سریع ردشون میکنن. به طور کل جای امنی برای زندگی هست.

بازنشستگی در آنتالیا

اگه میتونستی زمانو برگردونی چه کاریو متفاوت انجام میدادی؟

سعی میکردم زبان ترکی یاد بگیرم. همچنین، زحمت حمل و نقل مبلمان و کالا رو به اینجا نمیدادم اگه میدونستم که خریدشون اینجا واسم ارزون تر در میاد. سر همین قضیه، من مشکلاتی هم در گمرک داشتم که مجبور شدم براش مالیات پرداخت کنم که واقعا ارزش زمان و انرژی که هدر رفت رو نداشت. اگه دوباره بخوام نقل مکان کنم، بیشترین بارو با خودم میارم و بقیه اجناسو اینجا خریداری میکنم، و یا از شخصی که داره کشور رو ترک میکنه، دست دوم میخرم.

بازنشستگی در آنتالیا

چه توصیه ای برای دیگران دارید؟

من فکر کنم یه سری هیچ درکی ندارند از اینکه چقد اینجا میتونه در ماه های تابستون گرم باشه. در ماه های جولای و آگوست انقد هوا گرم میشه که شما نمیتونی وسط روز، پاتو از خونه بیرون بذاری. بعضی از مهاجرین ترجیح میدن در این دوره ی زمانی، به کشور خودشون برگردن.

وبسایت iranturkeygroup  وابسته به گروه املاک جت، بزرگترین وبسایت املاک ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ها در کشور ترکیه جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در ترکیه اینجا را کلیک کنید.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از روند اخذ اقامت ترکیه و چگونگی زندگی بهتر  در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه هستید مطالب بعدی ما را جتما دنبال کنید.